Jak předejít vybodování?
"Návod":
Především je třeba dodražovat důsledně pravidla silničního provozu. Pokud jste přesto zastaveni policistou s tím, že jste spáchali nějaký dopravní přestupek, potom je Vám zpravidla nabídnuta možnost jej vyřešit "blokově", tedy příkazem na místě. Toto řešení je sice vždy levnější, ale jen na první pohled. Pokud neznáte na 100% stav svého bodového hodnocení včetně toho, kolik Vám za aktuální přestupek hrozí, nedoporučuje se to.
Po podpisu příkazového bloku již není šance na odvolání!
Ve správním řízení Vám sice hrozí vyšší pokuta, ale máte šanci se účinně bránit za pomoci advokáta! Správní orgán mussí o Vaší vině přoedložit důkazy. To policista při projednání na místě nemusí. Např. Vám nemusí ukázat fotku z radaru.
Co je tedy vhodné pro odmítnutí blokového řízení udělat?
Policistovi prostě sdělíte, že nesouhlasíte s projednáním příkazem na místě (blokově), to zcela postačuje.
Pokud by se Vám policista snažil vysvětlit, že pokuta bude vyšší, má pravdu. Ale Vy budete moci využít svých práv a správní orgán bude mít povinnost Vaše protiprávní jednání dokázat.
Pokud by Vám policista tvrdil, že ve správním řízení hrozí zákaz činnosti, potom nemá pravdu! U všech porušení zákona č. 361/2000 Sb. buďto lze přestupek projednat blokově a pak zákaz nehrozí, nebo projednat blokově nelze a pak je zákaz povinně! Tvrzení o tom, že bude ve správním řízení vyšší pokuta je pravda.
Policista není ani povinen, ani oprávněn Vám sdělovat informaci ani o tom, zda se za daný přestupek zaznamenávají body, ani jaký je stav Vašeho bodového hodnocení. I kdyby Vám cokoli řekl, nemusí to být pravda! Naopak můžete být uvedeni v omyl, pokud by taková informace nebyla ONLINE.
Např.:
Tvrzení "Body Vám za to nedám" je pravdivé, protože Vám je dá registr řidičů ne policista.
Kdy je určitě vhodné odmítnout řešení přestupku příkazem na místě (blokové řízení):
Máte pochybnost o své vině za apáchání přestupku.
Nevíte, kolik máte bodů.
Nevíte, zda se za přestupek zaznamenají body.
Nevíte, kdy Vám bude proveden odečet 4 bodů po 12 měsících od posledního bodovaného přestupku.
POZOR!
Policista ani strážník obecní policie nemají povinnost Vás informovat o záznamu bodů za právě projednávaný přestupek! Po jakémkoli projednání přestupku si po zhruba 2 týdnech ověřte kolik máte bodů, a to na CZECHPOINTU nebo elektronicky na Portálu dopravy, pro ty mají datovou schránku nebo bankovní identitu. Budete žádat o "Výpis z bodového hodnocení".
První povinnou informaci od obecního úřadu obce s rozšířenou působností o svém bodovém kontu řidič dostane až při dosažení 12 bodů spolu s výzvou k odevzdání řidičského průkazu !
Platili jste pokutu a nevíte, kolik máte bodů?
Opatřete si na CZECHPOINTU (pošta, obecní úřad) nebo na registru řidičů (obecní úřad obce s rozšířenou působností) „Výpis z bodového hodnocení řidiče“.
Máte 6 a více bodů?
Poraďte se co nejdříve s odborníkem !
Jste předvoláni k projednání přestupku či podání vysvětlení?
Rozhodně se nedoporučuje bránit se sám ve správním řízení. Vždy se nejprve poraďte s odborníkem! I za zdánlivě banální přestupek můžete přijít o řidičský průkaz!